Кобза

кобза фотоВажко уявити собі людину, яка б не любила картоплю, та різноманітних страв з неї. Зважаючи на те, що картопля є незамінним продуктом харчування більшості людей, користується широкою популярністю серед споживачів, хочу зазначити, що картопля має в своєму складі  незамінні амінокислоти, вітамін С, калій, цинк, фосфор і є істотним джерелом енергії для людського організму.

Виробники картоплі вирощують велику кількість сортів картоплі, які відрізняються за морфологічними ознаками та урожайністю. Сорти, за тривалістю вегетаційного періоду поділяють на п’ять груп: ранньостиглі, середньоранні, середньостиглі, середньопізні та пізньостиглі. У господарств, дачників та городників великим попитом користується група ранньостиглих сортів картоплі, за можливістю одержання молодої продукції картоплі у максимально можливі ранні строки. Хоча, одержання ранньої продукції залежить, не лише від сорту, передсадивна підготовка, строки садіння та умови вирощування, а також здоровий посадковий матеріал в сукупності всі ці фактори впливають на якість і урожай бульб в цілому.

Кобза —  ранній сорт картоплі,  виведений Інститутом картоплярства НААН.  Походження – Манделла х Мавка. Бульби – округлі, білі, шкірка гладенька, вічка мілкі; м’якуш кремовий, не темніє після кулінарної обробки, смак добрий. Вміст крохмалю становить 17-18%. Рослина – середньої висоти, добре облиствлена, листки світло-зелені, квітка біла. Сорт стійкий до раку картоплі та стеблової нематоди, відносно стійкий до парші звичайної та бактеріальних хвороб. Занесений до Реєстру сортів рослин України з 1995 року. Придатний для вирощування в зонах Полісся, Лісостепу та Степу. Сорт придатний для  дитячого харчування.

Захист насіннєвої картоплі від вірусних хвороб і збереження репродуктивних властивостей сорту забезпечується системою безвірусного насінництва, а також клонового добору, яка ґрунтується на одержанні й подальшому розмноженні картоплі. В погоні за високими врожаями виробниками зазвичай не враховується той факт, що урожайне не завжди смачне, а сорт Кобза при стабільній  урожайності , має добрі смакові властивості, як для ранньої картоплі.

Приходько О. Г.

Ст. науковий співробітник відділу селекції

ПАТ НВО «Чернігівеліткартопля»