Картофель Беллароза

Картопля в УкраїніКартопля в Україні це незамінний продукт харчування. Недаремно в народі її називають «другим хлібом». Вуглеводи картоплі є істинним джерелом енергії  для людського організму. Картопля, як і хліб ніколи не приїдається. Українська кухня налічує більше тисячі рецептів смачних страв з картоплі та з картоплею.

При великих затратах праці і матеріальних ресурсів її врожайність залежить від ґрунтово-кліматичних умов. Картоплю вирощують в різних зонах України: на піщаних і суглинкових ґрунтах, чорноземах, – від Полісся до Степу. Рослина картоплі характеризується високою пластичністю, проте нормальний ріст і розвиток проходить при забезпеченні у відповідних кількостях світлом, теплом, повітрям, водою і елементами живлення. Всі сорти мають генетичний потенціал якості. Як цей показник буде використовуватись у кожному конкретному випадку у виробничих умовах, залежить не лише від технології вирощування картоплі, але й від погодних умов вегетаційного періоду. Водночас вплив метеорологічних чинників не можна розглядати окремо від ґрунтових умов, внесення добрив, біологічних особливостей сорту. Тому при вирощуванні сортів важливо знати їх реакцію на умови вирощування. Сучасна технологія вирощування спрямована на створення у різних зонах оптимальних умов для росту й розвитку рослин, формування врожаю, а також на забезпечення високої продуктивної роботи сільськогосподарської техніки при садінні, догляді за посівами та збиранні бульб. Все це вимагає диференційованого застосування агротехнічних прийомів вирощування картоплі, які визначаються зміною умов у часі та просторі.

У картоплі протягом використання у виробництві з часом погіршується господарсько – біологічні властивості, що зумовлене механічними пошкодженнями, ураженням рослин хворобами, що передаються через посадковий матеріал.

Раціональне використання оздоровленого матеріалу є важливим етапом підтримання продуктивних якостей сорту в системі елітного насінництва картоплі.  Елітне насінництво ведуть спеціалізовані насіннєві господарства, що мають ліцензію на їх виробництво, під контролем оригінатора сорту, і головним завданням яких є забезпечення прискореного розмноження насінного матеріалу картоплі при одночасному збереженні і підтримці його сортової чистоти, продуктивних ознак та посівних якостей.

Науково-виробниче об’єднання «Чернігівеліткартопля» займається відтворенням та створенням оригінального і сертифікованого насіння високоурожайних та високоякісних сортів картоплі, стійких до  хвороб і придатних для механізованого виробництва.

Картоплярам України добре відомий сорт картоплі Невський. Виведений методом схрещування сортів Веселовська ×  Кандидат. Сорт Невський займає майже 26% від вирощуваних площ картоплі. На Півдні України сорт широко використовують завдяки його стійкості до виродження. Сорт є екологічно – пластичним. В Україні сорт Невський був зареєстрований як середньоранній, а при системі крапельного зрошення використовується як ранній сорт. Бульби білі, коротко – овальні  з рожевими вічками, м’якуш білий. Вміст крохмалю  12,1-12,4%, смак задовільний. Сорт стійкий до раку картоплі, відносно стійкий до парші та альтернаріозу картоплі. Сорт має гарний товарний вигляд і добре зберігається.

Науково – виробниче об’єднання «Чернігівеліткартопля» займається селекцією, а також насінництвом картоплі. Серед сортів нашої селекції відмічається сорт Ажур, що знаходиться в Державному сортовипробуванні. Середньостиглий сорт столового призначення, бульби крупні, рожеві, округло – овальної форми, м’якуш світло –  жовтий, вміст крохмалю 17%, смак добрий, лежкість відмінна. Стійкий до раку картоплі.

Сувенір Чернігівський – середньоранній сорт відмічається крупнобульбовістю, має підвищений вміст крохмалю. Бульби округло – овальні, крупні, білі з мілкими вічками, м’якуш світло – жовтий, смак відмінний. Лежкість добра. Стійкий до раку картоплі.

Придеснянська. Середньостиглий сорт столового та універсального призначення. Бульби округло – овальні білого кольору з сітчастою шкіркою та світло – жовтим м’якушем. Квіти червоно – фіолетові. Смакові якості відмінні, Має високий вміст крохмалю 20-21%. Сорт стійкий до раку картоплі, фітофторозу та механічних пошкоджень, відносно стійкий проти бактеріальних та вірусних хвороб.

Зоряна. Сорт столового призначення, середньої групи стиглості. Бульби великі, білі з дрібною сіткою, м’якуш білого кольору. Смакові якості відмінні, вміст крохмалю 18%. Відзначається повною стійкістю до всіх видів парші і польовою до фітофторозу та колорадського жука. Повністю придатний до механізованого збирання у виробничих умовах та характеризується відмінною лежкістю.

Підприємство співпрацює з українськими дослідними установами, з якими укладені ліцензійні угоди, також ведеться насінництво таких старих сортів, що мають попит: Радич, Луговська, Світанок Київський. Ці сорти порівняно повільніше піддаються процесу виродження.

 

Приходько О. Г.

Ст. науковий співробітник відділу селекції

ПАТ НВО «Чернігівеліткартопля»