Батьківщиною кольорової картоплі, як і звичайної, – є Південна Америка. В природі нараховується більш ніж 200 видів картоплі, Solanum tuberosum – звична для нас , та це тільки один з видів картоплі, всі інші вважаються дикими та використовуються селекціонерами для схрещувань з культурними сортами та гібридами.

Сьогодні завдяки генетичному різноманіттю картоплі в світі розвивається нове направлення в селекції  – створення дієтичних сортів картоплі – таких сортів, при вживанні яких покращується самопочуття людини та підвищується опірна здатність організму до захворювань. Сорти картоплі з високим вмістом антоціанів та каротиноїдів, що відмічаються високими антиоксидантними властивостями – є основою для такої селекції. Вживання такої картоплі допомагає захистити організм від таких захворювань як рак, атеросклероз, серцево-судинні захворювання, погіршення зору та ін..

В межах генетичного різноманіття картоплі можливо вибрати з різних видів такі форми, які будуть більш багаті на червоні, сині, фіолетові пігменти, що забезпечать забарвлення та будуть діяти як антиоксиданти, збільшуючи захист організму від утворення оксидативних вільних радикалів.

В дуже великій кількості в бульбах різнокольорової картоплі міститься один зі звичайних каротиноїдів – лютеїн, що так необхідний для нормального функціонування сітчатки людини.

У картоплі , забарвленої антоціаном, в 4 рази більший вміст таких антиоксидантів, як зеаксантин та лютеїн, ніж в бульбах з білим чи жовтим м’якушем, та вища антиоксидантна здатність в 6-7 разів.

Кількість флавоноїдів  в фіолетових, синіх та червоних бульбах в 2-2,5 разів вища, ніж в білих чи жовтих.  Флавоноїди нейтралізують вільні радикали (утворюються під впливом ультрафіолетового випромінювання та радіації), захищаючи клітини від руйнування мембран та внутрішньоклітинних структур. Ці ж речовини мають здатність захищати тканини від пошкоджень, що викликані понаднормовим виділенням гістамінів (речовин, що вивільнюються при запальних процесах та алергії).

Американські вчені рекомендують вживати кожного для по чотири-п’ять видів овочів та фруктів, до складу яких входять антиоксиданти. Так, до таких овочів як червоний буряк, броколі, морква, зелені овочі , можна додати і картоплю з кольоровим м’якушем, як нове джерело антиоксидантів.

Бульби картоплі з кольоровим забарвленням використовуються для приготування різноманітних страв. В США популярні різнокольорові чіпси, в Європі дрібні, неочищені бульби стають чудовим гарніром, або прикрасою різноманітних салатів; навіть картопляне пюре синього або фіолетового кольору виглядає екзотично та буде незабутнім доповненням будь-якого столу.

 

гібрид картоплі з фіолетовим м'якушем

гібрид картоплі з Розсадника сіянців 3-го року

гібрид картоплі з розсадника Основного випробування

гібрид картоплі з Розсадника сіянців 3-го року

гібрид картоплі з Розсадника сіянців 3-го року

гібрид картоплі з Розсадника сіянців 3-го року

гібрид картоплі з Розсадника сіянців 3-го року

дегустація гібридів картоплі співробітниками ПрАТ НВО "Чернігівеліткартопля"

дегустація гібридів картоплі співробітниками ПрАТ НВО “Чернігівеліткартопля”