Діткування, зростання бульб

Діткування (зростання бульб)

Відбувається при посадці бульб картоплі в холодний та сирий грунт або при нестачі повітря в шарі бульб у сховищах. У цьому випадку замість паростків утворюються дочірні бульбочки, часто по кілька штук з одного паростка. Такий симптом є результатом нерівномірного розподілу опадів.

Навесні при дуже ранній посадці в холодний та вологий грунт паростки на бульбах можуть не розвиватися, а на материнських бульбах утворюються нові бульби. У таких випадках сходи не з’являються взагалі.

Часто на початку дозрівання картоплі після тривалої посухи, що викликає припинення росту бульб і передчасне їх дозрівання, а в майбутньому при випаданні рясних опадів, вічка, що встигли сформуватися, не проходячи стадію спокою, починають проростати, даючи батоги, на яких утворюються бульби. Це може повторитися кілька разів.

Різновидом зростання є також вторинний ріст бульб. Спостерігається це явище в разі посухи, коли починається процес передчасного дозрівання, а ще до його закінчення рослина отримує велику кількість опадів, під впливом яких бульби знову починають проростати.

У всіх випадках зростання  вихідні бульби стають бідними на крохмаль, оскільки він переходить в новоутворені. Для подальшої посадки через низький вміст поживних речовин вони не придатні.

 

При передчасному дозріванні бульб у разі тривалої посухи рекомендується не зволікати зі збиранням картоплі. Схильність до зростання та утворенню «діток» є сортовою ознакою. Пізні сорти більш схильні до цих аномалій, ніж ранні.

Заходи захисту:

  1. Висаджування картоплі в прогрітий грунт.
  2. Вирощування більш ранніх сортів та сортів з підвищеною стійкістю до розтріскування.
  3. Вчасний та регулярний полив.
  4. Вчасне збирання врожаю.