Залізиста плямистість

Залізиста плямистість (іржава плямистість бульб, іржавість бульб картоплі).

Залізиста плямистість (іржастість бульб)

Причиною захворювання є надлишок сполук алюмінію та заліза, нестача фосфору в бульбах.

Функціональне захворювання бульб картоплі. Захворювання широко розповсюджене на піщаних та суглинкових грунтах. За посушливих умов середовища хвороба поширюється на інші типи грунтів, проявляється і в більш північних районах.  Бульби погано розварюються, а при сильному ураженні взагалі не придатні для їжі.

Іржастість бульб розвивається в результаті зниження ефективності фотосинтезу і підвищення активності окисних процесів у бульбах, внаслідок надлишку в них полуторних окислів алюмінію та заліза, які активізують ці процеси.

На поверхні бульб іржастість проявляється рідко, лише в дуже посушливі роки. На повздовжньому розрізі уражених бульб видно безладно розташовані або зібрані уздовж судинного кільця плями. Ці плями різної величини та форми, розташовані поблизу судинної системи,  за забарвленням світло-бурі, червоно-коричневі, коричневі або іржавого кольору.  Тканини плям складаються з опробковілих тканин. Клітини уражених тканин відзначаються потовщеними стінками та майже повністю знищеними крохмальними зернами.

На відміну від фітофторозу, плями не мають виходу до периферії бульб. Хворі бульби не загнивають в процесі зберігання.

Розвитку захворювання сприяє суха та жарка погода.

Заходи захисту:

  1. Внесення в грунт азотних і фосфорних добрив.
  2. Вапнування грунту.
  3. Внесення оптимальних доз органічних та мінеральних добрив.
  4. Регулярний та вчасний полив.