Озима совка

Озима совка (Agrotis segetum)

Дорослі комахи – метелики середнього розміру, розмах крил 28-48мм. Передні крила метелика світло-бурі або майже чорні з переривчастими поперечними лініями і трьома плямами бобовидної, округлої та клиновидної форми, облямованими тонкими чорними лініями, задні крила світлі. Яйця напівкулясті, злегка сплюснуті, молочно-білі, з радіальною ребристістю.  Гусениці землисто-сірі з бурою голівкою, завдовжки 40-50мм. Зимують гусениці у грунті на глибині 15-20см. Лялечка червоно-бура, завдовжки 18-20 мм.

Метелики починають літати з кінця червня, відкладають яйця, а гусениці розвиваються з кінця липня до приморозків. Метелики нічні. Плодючість самки становить 400-800 яєць. Ембріональний розвиток триває 3-10днів. Гусениці живляться спочатку на бур’янах, а потім, починаючи з другого-третього віку, переходять на культурні рослини. Розвиток гусениць триває близько 1-1,5 місяця. Шкідник зимує в грунті, у стадії гусениці.

Шкоди завдають гусениці старшого віку, підгризаючи рослини на рівні поверхні грунту та виїдаючи на бульбах ямки, при цьому шкірка залишається та прикриває місце ушкодження.

На роз’їдених місцях утворюється пробковий шар, який захищає бульби від загнивання. Проте, якщо захисний шар не встигне утворитися, місце пошкодження совкою здатне до загнивання, як результат життєдіяльності мікроорганізмів.

Ступінь ураження озимою совкою в більшості випадків настільки великий, що бульби, стають придатні хіба що на корм худобі, оскільки гусениці пошкоджують вічка, внаслідок чого бульби втрачають свої посадкові  якості.

Заходи боротьби

  1. Дотримання сівозміни.
  2. Внесення  грунтових інсектицидів.
  3. Внесення в грунт аміачної води або безводного аміаку.
  4. Проведення зяблевої оранки.