Колорадський жук

Колорадський жук

Leptinotarsa decemlineata Say.

Один з найнебезпечніших шкідників картоплі. Тіло жука коротко-овальне, дуже випукле з блискучо-жовтим відтінком і десятьма повздовжніми чорними смугами над крилами. Довжина тіла 8-12мм, ширина 6-7мм. Колорадський жук дуже плодючий. Самка відкладає до 400-800 яєць. Яйця помаранчевого кольору, овальні, довжиною до 0,8-1мм. Личинка розміром 15-16мм. Основний колір личинок залежить від стадії розвитку: личинки 1 віку темно-сірі, другого – червоні, третього віку личинки помаранчево-жовтого кольору. Найбільш шкідливі личинки вільного типу блідо-рожевого або помаранчевого кольору.

Зимують жуки в грунті на глибині 20-70см., на полях, де вирощувалася картопля. Навесні, коли грунт прогрівається до 14-15С, жуки виходять на поверхню і починають об’їдати листки картоплі, залишаючи лише стебла. Якщо картоплі немає, то шкідники живляться на дикорослих рослинах з родини пасльонових. Жуки дуже витривалі і можуть існувати без їжі близько 1 місяця.

Шкідливість колорадського жука надзвичайно велика, зумовлюється високою плодючістю самок і ненажерливістю личинок. Личинки та жуки об’їдають листя, черешки і навіть стебла картоплі. Якщо немає вегетативної маси, живляться ягодами та бульбами картоплі. При середній чисельності на полі 20-40 личинок на один кущ картоплі листки рослини об’їдаються повністю, це призводить до зниження урожаю в 10 разів.

Заходи боротьби

  1. Після збирання врожаю необхідно старанно вибирати бульби, які залишилися в грунті, для попередження самосіву, що може стати резервацією колорадського жука; провести зяблеву оранку; вносити добрива; своєчасно розпушувати грунт; підгортати картоплю; скошувати бадилля перед збиранням врожаю.
  2. Обробка насіннєвої картоплі перед садінням протруйником Престиж у нормі 0,8-1,0л/т.
  3.  Обприскування  по вегетації рослин картоплі, починаючи з повних сходів, препаратами Карате , Конфідор Максі, Ратибор, Каліпсо, Біскайя та іншими інсектицидами.