Сорти картоплі, що вирощуються в Україні, можуть задовольнити будь-які потреби та уподобання  навіть найвимогливішого споживача, оскільки кожен з них відзначається комплексом господарсько-цінних ознак.

Окрім урожайності та стійкості до шкідливих організмів, кожен сорт відрізняється за вмістом крохмалю, білків, вітамінів, смаковими якостями, придатністю для приготування різних страв та картоплепродуктів.

При споживанні 300 г картоплі організм людини одержує 250 ккал, що забезпечує добову потребу: у вітаміні С майже на 50%, вітаміні В – на 10-15%, вітаміні РР – на 15%, в незамінних амінокислотах на 30-40%, в калії на 60%, залізі – на 30%, фосфорі та кальції – на 4%.

На крохмаль, який є основною складовою бульб, припадає 70-80% сухої речовини. Вміст його насамперед залежить від сорту картоплі. Більшою кількістю крохмалю відзначаються бульби середньостиглих, середньопізніх та пізніх сортів.

Завдяки високому вмісту крохмалю картопля є джерелом енергії. У кишечнику крохмаль, розщеплюючись,  перетворюється на глюкозу, яка всмоктується в кров. У клітинах організму вона окислюється, в результаті чого вивільнюється енергія.

Відомо, що картопляний крохмаль у шлунку розщеплюється поступово і тому не створює надлишку цукрі, які відкладалися б жиром. Крім того,  калорійність 100 г картоплі, в п’ять разів менша за калорійність цукру.  Крохмаль відзначається обволікаючою здатністю і не подразнює слизову оболонку травного каналу, на відміну від хліба, овочів і фруктів. Ось чому картопля є цінним продуктом для людей, хворих на виразку шлунку.

Зважаючи на оптимальні умови для вирощування картоплі в поліській та лісостеповій зонах, виробник має  можливість вирощувати не тільки ранньостиглі сорти, але і картоплю більш пізніх груп стиглості, які в свою чергу, характеризуються вищим вмістом крохмалю та відмінними смаковими якостями.

Тобто природа сама подбала про населення північного регіону України, даючи змогу вирощувати смачні та урожайні бульби. Окрім цього, відомим фактом є те, що більш пізні сорти картоплі краще зберігаються.

Хотілося б навести декілька сортів картоплі більш пізніх за групою стиглості, які в  Україні користуються найбільшим попитом в населення завдяки своєму смаку та високій крохмалистості бульб, та для порівняння один ранній.

Назва сорту

Група стиглості Забарвленняшкірки Забарвленням’якуша Колір м’якуша після приготування Смаковіякості Вміст

крохмалю, %

Фантазія середньо-ранній рожеве біле не змінюється добріта дужедобрі 18,4
Світанок київський середньо-ранній рожеве кремове не змінюється відмінні 17,1 – 19,8
Придеснянський середньо-стиглий біле кремове не змінюється відмінні 19,7 – 21,8
Зоряна середньо-стиглий біле біле не змінюється відмінні 18,0
Повінь Ранній рожеве кремовий не змінюється добрі 15-16%

Як бачимо, група стиглості все ж є показником впливу на смак та процент  крохмалю.

Тож мабуть краще почекати доки картопля достигне, щоб потім вживати бульби дійсно смачні та поживні.